czyli wszystkiego po trochu...
Wykorzystując materiały z Miechowskiego Kuferka należy powołać się na źródło: http://miechowski_kuferek.manifo.com/
dotyczy to także kopiowania i publikacji zdjęć.

Cmentarz w Szreniawie

Kaplica grobowa Linowskich.(2019)

Grób Adama Linowskiego, właściciela Szreniawy.

Grób Eugenii z Żelińskich Linowskiej.


 

 

 

 

 

Grób Konstantego Kubeckiego, właściciela dóbr Trzebienice, zmarłego w 1858 roku.


 

 

 

 

 

Grób Apolonii z Wollfów Hahnowej, zmarłej w 1838 roku w Makowie.

Apolonia Hahn była babką Ludwiki Klary Barbary z Riegerów primo voto Steinkeller, secundo voto Witaszewskiej, właścicielki Makowa.







Grób Józefa Gajewskiego, właściciela dóbr Wierzchowisko.



Ogromny grób rodziny Zdanowskich, właścicieli Szreniawy (do 1904 roku) i Wilczkowic. Brak tablicy/płyty z informacją, kto w nim został pochowany. 

Z projektu tablicy do którego udało się dotrzeć wynika, że pochowano w nim Justynę Zdanowską z Bukowskich, żonę Kazimierza Zdanowskiego oraz jej dzieci: Stanisława, Helenę, Zofię oraz - jak wynika z informacji uzyskanej od siostry Antonii z klasztoru w Imbramowicach - ks. Józefa Zdanowskiego. 
W 1886 roku Konsystorz Generalny Diecezji Kieleckiej wyraził zgodę na przeniesienie zwłok Kunegundy Zdanowskiej z Dębowskich z kaplicy Linowskich do nowego grobu Zdanowskich w Szreniawie. Tak więc w grobie tym oprócz wymienionych wyżej osób spoczywają jeszcze Kunegunda Zdanowska oraz jej mąż Florian Zdanowski, który zmarł w Charsznicy w 1894 roku. Rodzina Floriana zaprosiła krewnych, przyjaciół i znajomych na nabożeństwo żałobne w Szreniawie, po którym zwłoki miały być odprowadzone "do grobu familijnego na miejscowym cmentarzu". 
Jak pisze we wspomnieniach ks. Józef Zdanowski, Kazimierz Zdanowski zmarł w 1922 roku, a jego żona Justyna z Bukowskich w 1940. Oboje początkowo zostali pochowani na Cmentarzu Parafialnym w Naramie, a następnie przeniesieni do grobu rodzinnego w Szreniawie. Nie wiadomo dlaczego we wspomnianym projekcie tablicy nie są wymienieni Kazimierz i Florian.
Teresa Lewandowska ze Zdanowskich, córka Justyny i Kazimierza, po śmierci spoczęła na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie. W tym samym grobie w 2024 roku został pochowany jej syn, Kazimierz Lewandowski.

Ks. Józef Zdanowski był profesorem seminarium duchownego w Kielcach, wizytatorem klasztorów diecezji kieleckiej, archiwariuszem kurii kieleckiej oraz kapelanem sióstr nazaretanek w Wilczkowicach. W 1948 roku został mianowany kapelanem sióstr norbertanek w Imbramowicach, pełniąc tę posługę do swej śmierci w 1977 roku.







Grób Marii ze Strasburgerów Kozłowskiej, właścicielki Przybysławic, żony Stefana Kozłowskiego, matki premiera Leona Kozłowskiego.

Grób:
 
1) Lucyny ze Strasburgerów Kozłowskiej, żony Romualda Rafała Ksawerego Kozłowskiego, właściciela Lipnicy oraz od 1897 do 1906 r. Rembieszyc (Rembieszyce były w rękach rodziny Kozłowskich już od 1854 r. - najpierw miał je Romuald Leon, potem po kolei jego synowie: Stefan Rafał i Romuald Rafał Ksawery).
Lucyna Kozłowska wywodziła się z rodziny ewangelików, jednak przeszła na katolicyzm pod wpływem swej siostrzenicy, Marii Salomei Kozłowskiej (siostry Marii Anieli pełniącej swą posługę w osrodku dla niewidomych w Laskach).

2) Heleny z Kozłowskich Dąbrowskiej.
Helena Bronislawa Dąbrowska z Kozłowskich urodziła się w miejscowości Lipnica należącej do parafii Złotniki w 1894 r. Jej rodzicami byli Romuald Rafał Ksawery i Lucyna ze Strasburgerów. Pochowana obok matki. W akcie chrztu ojciec wymieniony jest jako właściciel Lipnicy.
Helena była malarką, jedną z pierwszych studentek Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wujem Heleny był Stanisław Radziejowski, znany w Polsce i Europie artysta malarz, uczeń Jana Matejki. Żona arysty, Helena ze Strasburgerów, była siostrą Lucyny ze Strasburgerów Kozłowskiej, matki Heleny.

3) Anny Kozłowskiej.
Anna Lucyna Kozłowska była córką Romualda Kafała Ksawerego i Lucyny ze Strasburgerów. Urodziła się w Lipnicy 1896 r.

Córkami Lucyny i Romualda były także Zofia Kozłowska Budkowa, ur. w 1893 r. profesor historii  oraz Irena Kozłowska Kosmowska, publicystka i działaczka społeczno-oświatowa.


Leon Kozłowski w czasach służby w legionach - rysunek Heleny Dąbrowskiej z Kozłowskich, która po śmierci spoczęła na cmentarzu w Szreniawie. Zbiory NAC.
KOZŁOWSCY Z PRZYBYSŁAWIC



Przyjęto, że gniazdem rodziny Kozłowskich była wieś Kozłowo w województwie płockim. Początkowo Kozłowscy pieczętowali się herbem Jastrzębiec a następnie Wieże. Najstarszym znanym przodkiem z linii przybysławickiej był urodzony około 1670 r. Hiacynt (Jacek) Kozłowski. Poniżej skrócona genealogia rodziny (za Uruskim):

  • Jacek Kozłowski + Marianna Marcinkowska => Stefan Kozłowski (komisarz starostwa rabsztyńskiego).

  • Stefan Kozłowski  (xx-1739) + Katarzyna z Sapińskich Tustanowska => Tomasz Kozłowski. 
Tomasz był regentem królewskim komory celnej w Siewierzu, pisał się Jastrzębiec - Kozłowski. W 1791 r. utracił wzrok, w wyniku czego otrzymał dożywotnią rentę. Przystapił do konfederacji targowickiej. 

  • Tomasz Kozłowski (1740-1803) + Ewa Muszyńska => Ludwik Józef Jan Kanty Kozłowski. 
Ludwik Józef Jan Kanty Kozłowski (1784-1852), właściciel Rzeżuśni, Przybysławic, Mękarzewa i Rembieszyc. Wylegitymowny w Królestwie Polskim w 1840 r. ze szlachectwa z herbem Wieże (nie wiadomo dlaczego nastąpiła zmiana herbu). Miał dwie żony: pierwszą była Marianna Wojakowska, natomiast drugą Marianna Dobrzyńska, z którą miał m. in.  syna Romualda Leona (1822-xx), właściciela Witowic i Rembieszyc.

  • Romuald Leon Kozłowski + Bronisława Radziejowska => Ich dzieci:
  1. Stefan Rafał ur. 1859 + Maria Strasburger => Leon, Tomasz, Jan, Bronisława, Aniela i Maria.
  2. Romuald Rafał Ksawery ur. 1864 + Lucyna Strasburger => Kazimierz, Edward, Zofia, Helena i Anna.
  3. Irena Kozłowska + Wiktoryn Kosmowski.
  4. Zofia Kozłowska + Adam Żuk - Skarszewski.
  5. Ksawera + Bronisław Chełmicki.

Stefan Kozłowski (1859-1908) po ślubie z Marią Strasburger osiadł w podmiechowskich Przybysławicach, gdzie rozwinął dzialalnośc gospodarczą i społeczną. Był założycielem Towarzystwa Rolniczego Kieleckiego, w którym pełnił funkcję kierownika działu handlowego (najpierw w Kielcach, potem w Lublinie).
Wspólnie z postępowymi działaczami powiatu miechowskiego zainicjował utworzenie chłopskiej organizacji rolniczej "Jutrzenka". Był jednym ze współorganizatorów wystawy rolniczej w Miechowie w 1903 r. W 1905 r. założył pierwsze w powiecie miechowskim   Kółko Rolnicze w Przybysławicach, w 1907 wspólnie z żoną ufundował ochronkę i zorganizował tajną szkołę.
W 1905 za przystąpienie do akcji wprowadzania języka polskiego do administracji gminnej został wydalony z Królestwa Polskiego do Petersburga. Działał w utworzonej w 1906 Polskiej Macierzy Szkolnej. Po Stefanie Przybysławice objął jego syn Tomasz.
  • Leon Kozłowski (1892–1944) - urodzony w Rembieszycach archeolog; profesorzwyczajny Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie; legionista, członek POW; minister reform rolnych, minister spraw wewnętrznych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, w latach 1934–1935 premier. Poseł w latach 1929–1935, senator w latach 1935–1938.

  • Tomasz Kozłowski ur. 1895 + Jadwiga Postępska => Stefan, Krzysztof i Tomasz.

Tomasz Stefan Kozłowski (1895-1946) – urodzony w Przybysławicach polski ziemianin, rolnik, działacz społeczny, w okresie międzywojennym poseł na Sejm III (1930–1935) i IV (1935–1938), prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych w Kielcach oraz członek jego rady głównej.
W sierpniu 1914 roku zgłosił się do I Brygady Legionów Polskich, walczył w 1 pułku ułanów Legionów Polskich. Od 5 lutego do 31 marca 1917 roku był słuchaczem kawaleryjskiego kursu oficerskiego przy 1 pułku ułanów w Ostrołęce. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany w Szczypiornie, skąd zbiegł i wstąpił do POW. W czasie manifestacji przeciw traktatowi brzeskiemu w lutym 1918 r. w Warszawie został ranny.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył w stopniu podporucznika w 11. Pułku Ułanów Legionowych. Odznaczony osobiście przez Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari podczas pobytu w Przybysławicach w 1922 r.
W czasie II wojny światowej działał w AK  a także organizował pomoc dla pisarzy i literatów. Zginął w 1946 r. w Mielnie, gdy ratował tonącą dziewczynkę.

Stefan Kozłowski (1928-2007) – urodzony we Lwowie polski geolog, ekolog, taternik, nauczyciel akademicki i polityk, poseł na Sejm X kadencji, minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jana Olszewskiego.

Krzysztof Jan Kozłowski (1931-2013) – urodzony w Przybysławicach polski dziennikarz, filozof, minister spraw wewnętrznych i szef Urzędu Ochrony Państwa, senator I, II, III i IV kadencji. Od 1965 do 2007 r. był zastępcą redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego.

  • Jan Kozłowski + Maria Amouraux => Barbara ur. 1941, Maciej ur. 1943.
Jan Kozłowski urodził się w Przybysławicach w 1900 r., był żołnierzem 1 Pułku Ułanów "Beliny",  1 i 4  Pułku Szwoleżerów. Absolwent SGGW w Warszawie z roku 1926. Właściciel majątku (folwarku) Uniejów, po ślubie z Marią Amouraux, siostrą Józefa - właściciela majątku Luborzyca,  zamieszkał z nią w Baranówce Luborzyckiej. W czasie wojny wspólnie z żoną prowadził majątek szwagra. 
W maju 1944 roku jako zakładnik został rozstrzelany przez Niemców na ul. Botanicznej w Krakowie.

  • Aniela Kozłowska (1898-1981) w Krakowie) – polska uczona, profesor UJ i WSR w Krakowie, botanik, geobotanik, paleobotanik, fitopatolg, wirusolog. Uczestniczka wypraw fitosocjologicznych i paleobotanicznych w góry Atlas, do Egiptu i Maroka (1928), na Korsykę i w Alpy Szwajcarskie (1929), na Bałkany (1930), do Skandynawii i stacji polarnej Abisko w szwedzkiej Laponii (1933) oraz na Krym. (Wiki)

  • Maria  Kozłowska (ok. 1902-1979) - informację o niej zamieszczono na podstronie o dworku w Falniowie, którego była właścicielką.

Stefan Kozłowski.*

Tomasz Kozłowski, ostatni dziedzic Przybysławic.*

Leon Kozłowski, Józef Piłsudski i Zofia Zawiszanka w Przybysławicach. Żródło:Historia z konsekwencjami., K. Kozłowski i M. Komar.

Premier Leon Kozłowski, Stefan Kozłowski oraz prezydent Ignacy Mościcki. Otwarcie linii kolejowej Kraków-Miechów. Zbiory NAC.

Okoliczności śmierci grupy Polaków 27 maja 1944 r.**

Grób senatora Krzysztofa Kozłowskiego na krakowskim Salwatorze.

*Źródło: S. Kozłowski, Życie społeczne wsi Przybysławice w Powiecie miechowskim. 
** Źródło: IPN.






Grób Zygmunta Humnickiego (1831-1896) i jego żony Teodory z Błeszyńskich Humnickiej (ok. 1838-1918), właścicieli dóbr Lubania a następnie Maków.




Grób Władysława Krzysztoforskiego (1887-1931) i jego żony Anny z Humnickich Krzysztoforskiej (1878- 1940), właścicieli resztówki i dworu w Makowie. 

Grób Heleny z Radziejowskich Zaborowskiej, prawd. córki Stanisława i Heleny Strasburger, właścicieli Trzebienic.


Grób Starzyńskich.

Maria z Falkowskch Starzyńska była żoną ppłk Mieczysława Starzyńskiego, oficera Wojska Polskiego, attache wojskowego w Belgradzie, wicewojewody pomorskiego, wojewody stanisławowskiego, redaktora naczelnego Gazety Polskiej.
Mieczysław Starzyński, kawaler Orderu Virtuti Militari, brat Romana, kawalera Orderu Virtuti Militari, dyrektora Polskiej Agencji Telegraficznej i Polskiego Radia oraz Stefana, posła i senatora, prezydenta Warszawy. Mieczysław Starzyński zginął zamordowany przez Niemców w Sachsenchausen. W grobie spoczywa Basia Starzyńska, córka Mieczysława i Marii z Falkowskich.

Ppłk. Mieczysław Starzyński. Wikipedia.

 

Prof Iwona Demko opowiada o Helenie z Kozłowskich Dąbrowskiej, jednej z pierwszych studentek ASP w Krakowie. Audycja w Radiu Kapitał.

SULIMA
 herb Popielów z Czapel Wielkich
WIEŻE
herb Kozłowskich z Przybysławic
Kreator stron internetowych - przetestuj